هنر چیست؟: مواضع زیبایی‌شناسی از افلاطون تا دانتو

هنر چیست؟
نسخه‌ها:شمیز
شابک: ۹۷۸۹۶۴۶۷۹۹۹۵۰
تعداد صفحات: ۱۲۳

کتابی مختصر در شانزده جستار دربارهٔ تاریخ زیباشناسی و فلسفهٔ هنر. نویسنده یادداشت‌هایی را که در ستون کوتاهی  در روزنامه‌ای آلمانی فرانکفورتر روندشاو نوشته گردآورده و با ویرایشی تازه در قالب کتابی برای علاقه‌مندان به مباحث زیباشناسی منتشر کرده و مترجم نیز اثر را از زبان اصلی (آلمانی) به فارسی برگردانده است. نویسنده مهم‌ترين مواضع زيبا‌شناسی را از آغاز تا امروز به زبانی ساده و عامه‌فهم، اما در سطحی فلسفی معرفی کرده است.

مرور، نقد و بررسی‌ها:در رافکا:

زیبایی چیست؟ آیا هنرمندان زیبایی را می‌آفرینند یا از طبیعت تقلید می‌کنند؟ زیبای هنری چه تفاوتی با زیبای طبیعی دارد؟ این پرسش‌ها و ده‌ها پرسش دیگر در باب زیبایی از عهد باستان تا کنون فیلسوفان را به‌خود مشغول کرده است. هر کدام نظریاتی پرداخته‌اند که گاه در تکمیل نظریات دیگران، گاه در رد آن‌ها و گاه در پاسخ بدان‌ها بوده است. آگاهی دقیق از این دنیای پرماجرا عمری دراز می‌طلبد تا با غوطه‌ور شدن در کتاب‌های دشوار فیلسوفان بدانیم هر کدام در چه راهی قدم برداشته‌اند، ولی همیشه راه ساده‌تری نیز هست. شاید همهٔ ما نیازی به کسب آگاهی دقیق از همهٔ این نظریات نداشته باشیم و دست‌یابی به نگاهی کلی به روند شکل‌گیری نظریات و آگاهی اجمالی از آن‌ها برایمان مفیدتر باشد. برای کسانی که راه دوم را انتخاب می‌کنند مطالعهٔ کتاب هنر چیست؟ اثر مشائیل کلر تجربهٔ ارزشمندی خواهد بود. این کتاب مختصر با زبانی بسیار ساده مهمترین نظریات زیباشناسانهٔ فیلسوفان از یونان باستان تا دوران معاصر را به مخاطبان معرفی می‌کند. هر یک از بخش‌های این کتاب به نظریات یکی از فیلسوفان مهم و اثرگذار در مباحث زیباشناسی اختصاص دارد و طی چند صفحه ارکان نظریهٔ وی را معرفی می‌کند. 

شاید دلیل ساده و همه‌فهم بودن محتوای این اثر آن باشد که بخش‌های این کتاب در واقع جستارهای جداگانه‌ای بوده‌اند که نویسنده آن‌ها را برای انتشار در ستون ثابتی در روزنامهٔ فرانکفورتر روندشاو نگاشته است. الزامات نوشتن برای روزنامه از یک‌سو موجب کوتاهی حجم هر بخش شده است و از سویی دیگر نوع خاصی از سادگی در بیان را در نوشته ایجاد کرده است. این دو ویژگی در شکل جامع این مجموعه در قامت کتاب نیز حفظ شده است و اثری مناسب عموم مخاطبان علاقه‌مند به فلسفه و زیباشناسی پدید آورده است. دیگر ویژگی مهم این اثر قربانی نشدن عمق مباحث به پای ساده‌سازی است؛ چیزی که در بسیاری از آثار عمومی در زمینهٔ فلسفه رخ می‌دهد. بسیاری از نویسندگان برای دست‌یابی به بیانی همه‌فهم ناگزیر می‌شوند از بیان مباحث عمیق چشم‌پوشی کنند و در نهایت تصویری کاریکاتوری از نظریات پیش روی مخاطب قرار می‌گیرد. نویسنده در این اثر، بر خلاف بسیاری از آثار مشابه، توانسته است عمیق‌ترین مباحث را با بیانی ساده پیش‌روی مخاطب قرار دهد. این اثر به‌سادگی مطالعهٔ روزنامه مخاطب را با دقیق‌ترین مباحث در فلسفهٔ هنر آشنا می‌کند.


برگزیده جایزه

هنر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید